Joulupuu-kerätys Skanssissa. Tule mukaan tekemään hyvää!
Joulupuu-keräys 28.11.2025 alkaen
Joulupuu-keräys tuo lahjan lapselle ja nuorelle
Joulupuun alle voi tuoda paketin kuka tahansa! Jokainen lapsi ja nuori on joululahjansa ansainnut. Jokainen lahjoitettu lahja tuo joulumielen jollekin lapselle tai nuorelle. Turussa löytyy tuhansia eriarvoisessa asemassa olevaa lasta ja nuorta. Ole joulun tähti ja osallistu keräykseen.
Joulupuu-keräys Kauppakeskus Skanssissa
Kauppakeskuksessa Turun Joulupuu-keräys on käynnissä 28.11.-7.12.2025 välisenä aikana.
Ostettuja lahjoja ottavat vastaan kauppakeskuksen liikkeet: Alko, Kampaamo-Myymälä Clips sekä Leluliike Casagrande. Alkon myymälä vastaanottaa lahjoja 12.12. asti.
Keräys ottaa vastaan myös Skanssin lahjakortteja, joita voit ostaa infopisteeltä tai lahjakorttiautomaatista.
Lahjat jaetaan joulun alla 0-18-vuotiaille lapsille ja nuorille. Lahjat tavoittavat saajansa suoraan virallisten vapaaehtoisten Joulupuu-paikalliskeräyksien kautta ilman välikäsiä tai kuluja. Virallisen Joulupuu-paikalliskeräyksen tunnistat Joulupuun logosta.
Lahjoja jaetaan yhteistyössä VARHA Turun Sosiaalitoimiston, VARHA Nuorisopsykiatrian, SPR Vastaanottokeskuksen ja SPR Nuorten turvatalon kanssa.
Ohjeet lahjan tuojalle
Lahjojen tulee olla uusia ja paketoimattomia. Lahjatoiveina pääasiassa lahjakortit.
Lahjan voi laittaa halutessaan lahjakassiin, joka on helppo tarkistaa. Lahjakortit voi laittaa avonaiseen kirjekuoreeseen.
Pakettiin ei tarvitse kiinnittää Joulupuun pakettikorttia. Lajittelemme lahjat varastossamme sopiviin ikäryhmiin.
Tarkista lahjakorttia tuodessasi, että lahjakortin summa on merkitty pakettikorttiin ja itse lahjakorttiin.
Mitä annan lahjaksi?
Lue vinkkejä Juoulupuu-keräyksen verkkosivuilta
****
Joulupuu ry on voittoa tavoittelematon järjestö joka vapaaehtoisten paikalliskeräyksien kautta toimittaa joululahjoja eriarvoisessa asemassa olevien perheiden lapsille ja nuorille. Lahjat tavoittavat saajansa suoraan virallisten vapaaehtoisten Joulupuu-paikalliskeräyksien kautta ilman välikäsiä tai kuluja.
